Czym jest rekuperacja?

Rekuperacją nazywany jest sposób wentylacji mechanicznej. System ma na celu wymianę zużytego powietrza w budynku na czyste i świeże. Taka instalacja pozwala również na odzyskanie części ciepła w budynku.

Rekuperator zamontowany w domu umożliwia mieszkańcom monitorowanie ruchu powietrza nawiewanego oraz usuwanego, a także odzyskiwanie ciepła z wywiewanego (nagrzanego wcześniej w domu) powietrza. Ważną funkcją takiej instalacji wentylacji jest pozbywanie się zanieczyszczeń i alergenów, co umożliwiają zamontowane w urządzeniu filtry.

Stosując wentylację mechaniczną w budynku, mieszkańcy mogą ochronić się przed niekorzystnymi wpływami smogu, dymu ale również hałasu napływającego z zewnątrz, ponieważ nie trzeba otwierać  okien, żeby cieszyć się świeżym powietrzem. Dodatkowym atutem takiego systemu jest utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza, co pozwala na ochronę przed pleśnią w budynku.

Decyzję o rekuperacji należy podjąć już na etapie budowy. Najlepszym momentem na wykonywanie instalacji jest stan surowy zamknięty budynku.

Wykonywaniem wentylacji mechanicznej zajmują się profesjonalne firmy. Warto zwrócić uwagę czy wybrany przez nas podwykonawca przygotowuje plany instalacji, pomaga w wyborze urządzenia do rekuperacji, wykonuje instalacje , a w późniejszym czasie prowadzi usługi serwisowe. Wybierając firmę ważne jest , żeby osoba wykonująca miała co do tego odpowiednie kompetencje. Pozwoli to na uniknięcie dodatkowych kosztów, związanych ze źle wykonaną instalacją (np. brak izolacji na kanałach powoduje mniejsze odzyskiwanie energii, dobranie za małej lub za dużej mocy kotła spowoduje rozregulowanie się rekuperacji co uniemożliwia poprawną pracę wentylacji).

Rekuperacja nie jest obowiązkowym sposobem wentylacji. Nadal bardzo często w budynkach stosuje się wentylację grawitacyjną ( poprzez kratki wentylacyjne, nawiewniki, rozszczelnienia okien, kominy wentylacyjne). Jednak przy takiej formie wentylacji w budynkach nie zapewniamy sobie czystszego i ogrzanego już powietrza, co szczególnie uciążliwe jest w sezonie zimowm.

ZALETY ZASTOSOWANIA REKUPERACJI:

– Oszczędność energii,
– Brak hałasu i zanieczyszczeń z zewnątrz (brak potrzeby otwierania okien),
– Filtrowanie powietrza,
– Brak owadów z zewnątrz
– Kontrola nad instalacją
– Brak wilgoci
– Brak roztoczy i bakterii
– Lepszy przepływ powietrza (nie parujące lustra w łazienkach, szybsze wysychanie prania i podłóg po umyciu)
– Możliwość rozbudowy systemu o funkcje chłodzenia lub dogrzewania powietrza