Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe?

Każdy z systemów ma swoje wady i zalety, ale który z nich wybrać?

Postaramy się w tym artykule podpowiedzieć Państwu jak rozwiązać dylemat i zastosować obie możliwości instalacji.

W ostatnim czasie większość naszych klientów decyduje się na połączenie instalacji ogrzewania podłogowego i grzejników. W naszej ofercie otrzymujecie Państwo ogrzewanie podłogowe w wiatrołapie, przedpokoju, kuchni, łazienkach i śluzie. Zastosowanie takiego rozwiązania zapewnia ciepło w domu i pozwala zaoszczędzić energię.

Decydując się na za stosowanie ogrzewania podłogowego zapewniamy równomierne rozprowadzenie ciepła po budynku, co pozwala na uzyskanie stałej temperatury w pomieszczeniu.
W przypadku grzejników ciepłe powietrze skupia się wokół płyty grzejnika, a następnie przemieszcza się w górę, rozprowadza ciepło opadając na dół jednocześnie ochładzając się.

Ogrzewanie podłogowe na parterze i grzejniki na piętrze

Pierwszym i jednocześnie najliczniej stosowanym sposobem zastosowania obu instalacji, jest montaż tzw. podłogówki na parterze budynku i grzejników na piętrze/poddaszu. Stosując ogrzewanie podłogowe na dole budynku „zatrzymujemy” ciepło, które przy zastosowaniu grzejników ucieka do góry, w stronę poddasza.

Wodne ogrzewanie podłogowe największe zastosowanie ma w łazienkach, przedpokojach, kuchniach i jadalniach. Najlepiej sprawdza się pod płytkami podłogowymi. Myśląc o rozłożeniu instalacji ogrzewania podłogowego w salonie, w którym planujemy na podłodze ułożyć panele trzeba dokładnie przeanalizować rozłożenie wężownic prowadzących ciepło. Grzejniki sprawdzają się szczególnie w pomieszczeniach, które nie są używane przez cały czas. W sypialniach, możemy dzięki nim regulować temperaturę i zmniejszać ją dla większego komfortu snu. Pozostając przy użyciu grzejników w sypialni należy też zauważyć, że chcąc mieć puszystą wykładzinę czy dywan będą zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, ponieważ ogrzewanie podłogowe nie będzie w stanie się przez niego przebić.

Łączenie instalacji grzewczych w jednym pomieszczeniu

Drugim sposobem na połączenie obu instalacji jest zastosowanie zarówno ogrzewania podłogowego jak i grzejników. Takie rozwiązanie sprawdzi się w szczególności w domu z dużymi oknami i przeszklonymi ścianami. Czasami zastosowanie jedynie ogrzewania podłogowego okazuje się nie wystarczające, dlatego warto zastosować dodatkowo grzejniki. Dostępność na rynku grzejników o niestandardowym wyglądzie daje możliwość doboru do wykończenia i zachowanie estetyki pomieszczenia. W okresie wiosennym i jesiennym jedna z instalacji może zostać wyłączona.